🔥 Dlouhodobě snižujeme ceny krmiv až o 40 %. Prohlédněte si nabídku.

☀️ Otevírací doba o svátcích. Více informaci.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, dnes bohužel s technických důvodů nejde nakupovat za zaměstnanecké ceny. Zítra 6.9.2024 bude vše v pořádku.

Dobrý den, dnes bohužel s technických důvodů nejde nakupovat za zaměstnanecké ceny. Zítra 6.9.2024 bude vše v pořádku.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Ježek bělobřichý: Neobvyklý mazlíček, kterého si zamilujete

Ježek bělobřichý: Neobvyklý mazlíček, kterého si zamilujete

Všichni jistě známe z přírody ježky, kteří jsou řazeni mezi ohrožené druhy a jsou proto chránění. Tento článek však pojednává o ježkovi bělobřichém, který je výjimkou a lze jej chovat doma. Tento roztomilý hmyzožravec pochází z Afriky, kde žije v řídkých opadavých lesích a savanách. Na rozdíl od ostatních ježků, ježek bělobřichý se neukládá k zimnímu spánku a je aktivní po celý rok. Ježek je zkrátka neobvyklý mazlíček, který postupně dobývá srdce chovatelů po celém světě. Vybírat lze z mnoha barevných mutací. Jak se o bodlinatého mazlíčka dobře starat?

Co byste měli o ježkovi bělobřichém vědět 

Ježek je samotářský tvor, proto ho nedoporučujeme chovat jinak než po jednom jedinci. Ve volné přírodě spolu samec a samice v době páření stráví zhruba 2 týdny, poté si jde každý svou cestou. Většinu dne ježci tráví schovaní v úkrytu a aktivní jsou až ve večerních hodinách, proto je tento mazlíček vhodný pro lidi, kteří přes den nejsou doma. Velikost ježka je 18 - 25 cm a průměrně se dožívá 4 - 6 let.

Mezi ježky jsou povahové rozdíly - někteří jedinci nevyhledávají kontakt s člověkem, jiní jsou zvědaví s interkaci člověkem naopak vyhledávají a zvědavě nás, dvounožce zkoumají. Na základní manipulaci a dotek je však ježka potřeba zvykat od začátku - aby se nebál a nechal se sebou v případě potřeby manipulovat. Určitě bychom měli zmínit, že ježek není vhodným zvířetem pro děti. Radost však udělá rozumným dospívajícím dětem a samozřejmě dospělým.

Ježka nikdy nebuďte, vždy vyčkejte, až se vzbudí sám a poté ho denně vypusťte mimo klec pod vaším dozorem. V případě nebezpečí se ježek choulí do klubíčka, vrčí, prská a nadskakuje, ale nezaútočí ani nekousne. To by se mohlo stát např. v případě krmení z ruky, při neopatrnosti nebo při slintání na bodliny (klasický jev, při kterém ježek zkoumá pachy v okolí). 

Ve 4.,6.,9. a 12. týdnu probíhá u ježka výměna bodlin a jeho chování se mění k horšímu. Výměna trvá několik dnů až týdnů a během tohoto období je potřeba mít s ježečkem trpělivost a nepolevit na kontaktu s ním, aby nedošlo k tomu, že si odvykne na kontakt  a manipulaci. 

Jak a kde ježka ubytovat? 

Ježky doporučujeme chovat v teráriu nebo plastovém boxu. Klece jsou nevhodné, neboť ježci jsou náchylní na průvan. I když se jedná o malé zvířátko, potřebuje hodně prostoru, proto dbejte na to, aby ubikace měla alespoň 90 x 45 x 45 cm a měla dostatečné větrání. Samozřejmě platí, že tím větší, tím lepší a my určitě doporučujeme terárium o velikosti 120x 45 x 45 cm

Ubikaci umístěte na klidné místo, kde si může ježek dopřát ničím nerušený celodenní odpočinek - vyvarujte se umístění do kuchyně nebo ložnice. Jelikož pochází z Afriky, má rád teplo – teplota v pokoji, kde je ježek, musí být mezi 22 – 26 stupni Celsia. Pokud je nižší, je potřeba aby ubikace měla samostatné vyhřívání, např. topnou deskou. Vyhovovat mu bude spíše světlé místo, ale dejte pozor, aby nebyl na přímém slunci. Ideálním stelivem pro ježka je například Asan Silver nebo Asan Pure. Do záchodku doporučujeme kočkolit Magic Litter White.

V ubikaci ježek uvítá domeček (dřevěný, keramický) či úkryt z pálené hlíny, ve kterém bude moci v klidu přes den spát. Dále bude potřebovat těžší misky na vodu a krmení, které nelze převrhnout. Pozor, vodu je třeba měnit každý den, aby byla vždy čerstvá. Na noční řádění ježkovi pořiďte hračky, které přispějí k jeho psychické pohodě a podpoří jeho aktivitu. Potěší ho tvarovatelné dřevěné můstky, hračky z přírodních materiálů nebo běhací talíře a plastové, dřevený kolotoč o minimálním průměru 28 cm. Ježek není šplhavé zvíře, na to je třeba při zařizování klece myslet. Vyzkoušet můžete i čmuchací podložku, do které schovejte pár granulek či jiných dobrot. Ježek má velmi dobře vyvinutý čich a chuť a takové hraní ho bude jistě bavit.  

Do terária nepatří seno, které by se mu mohlo omotat kolem nožičky a přiškrtit ji - hrozí amputace. Vyvarujte se také dřevěným peletám, které mohou způsobit otlaky.

Krmení 

Ježek je hmyzožravec. Vyvarujte se ale hmyzu a žížalám z volné přírody, od kterého by se mohl nakazit nějakou nemocí. Pro jednoho ježka stačí 2 kávové lžičky hmyzu na den. Ježka bělobřichého je určitě vhodné krmit i kvalitními granulemi a paštikami pro kočky, popřípadě jimi hmyz střídat. Vždy však hlídejte nutriční hodnoty, zejména podíl vápníku a fosforu. Při výběru krmiva si dávejte pozor na to, aby neobsahovalo rybí bílkovinu, kterou ježci neumí strávit. Opatrně také s máčenými granulemi – můžete je před podáváním trochu navlhčit vodou, aby se ježkovi dobře kousaly. Má totiž velmi malé a měkké zoubky. Problémy může také způsobit studené jídlo přímo z lednice a sušená potrava.  Jako pamlsek semtam můžete dát moučného červa nebo zophobase

Potěšit ježka můžete i pamlskem v podobě ovoce a zeleniny. Nikdy ale nepodávejte avokádo či syrové fazole – ty jsou jedovaté! Dále není vhodná cibule, česnek, syrová mrkev a celer, zelí, citrusové plody, ořechy, syrové maso či sušené ovoce.  

Ježci mají sklon k nadváze. Ta se u nich pozná neschopností sbalit se do klubíčka. Proto tedy pozor na překrmování.

 


Komentáře