🎁 4+1 zdarma při nákupu neakčního zboží. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci. 🐶
🎁 4+1 zdarma při nákupu neakčního zboží. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Nenáročné druhy akvarijních rostlin

Nenáročné druhy akvarijních rostlin

Když si pořídíte nové akvárium, je třeba myslet nejen na jeho technické vybavení, ale i jeho  obyvatele. Stejně tak jako je potřeba před nákupem rybiček zjistit, co jejich chov obnáší jaké druhy je možné kombinovat v jedné nádrži, tak i výběr rostlin má svá specifika. Rostliny v akváriu totiž nemají jen estetickou funkci. Jaké rostliny budou pro vaše rybičky nejprospěšnější a pro vás nejméně náročné?

Proč upřednostnit živé rostliny před umělými

Umělé rostliny mají pro akvaristy spoustu výhod – jsou neustále krásné a nevyžadují žádnou péči. Nicméně jejich pořízením upřete vašim rybičkám přirozenou součást jejich ekosystému. Stejně jako na souši, tak i ve vodě rostliny vytváří kyslík a podílí se na udržování stabilní biologické rovnováhy. Navíc živé rostliny často nepotřebují tolik péče, jak se na první pohled může zdát. Důležité je pro ně hlavně vhodné osvětlení. Nemáte-li s akvarijními rostlinami zkušenosti, určitě se pro začátek vyhněte těm s kořenovým systémem.  

Vhodné akvarijní rostliny pro začátečníky 

Druhů rostlin, které mohou vaše akvárium zdobit, je opravdu mnoho. Vybrali jsme pro vás druhy rostlin, se kterými máme opravdu dobré zkušenosti a nepotřebují žádné speciální podmínky

  • Rostou bez problému i ve vodovodní vodě 
  • Nepotřebují silné osvětlení 
  • Nemusíte přidávat CO2 
  • Stačí je jen občas přihnojit 

Než se pustíte do sázení, je dobré si předem naplánovat, kde jaké rostliny budou. Toužíte-li po zarostlejších místech, kde budou mít vaše rybičky úkryt, musíte tato místa osadit hned. Pozdější zásahy by mohly narušit křehký ekosystém akvária. Obecně platí, že vyšší rostliny sázíme do zadní části akvária a nižší rostliny do přední části.  

Akvarijní rostliny vhodné do zadní části akvária  

Bakuma karolínská (Bacopa caroliniana) 

Tato atraktivní nenáročná stonkovka obvykle dorůstá do výšky 20–40 cm a do šířky 3–6 cm. Dobře se jí daří při teplotách kolem 20–28°C. Doporučujeme alespoň občas rostlince dopřát tekuté hnojivo. Pokud má správné osvětlení, získává růžové zbarvení.  

Růžkatec ponořený (ceratophyllum demersum) 

Růžkatec roste opravdu velmi rychle, takže je dobrou volbou, pokud chcete mít akvárium zarostlejší. Jediné, na co si musíte dávat pozor je, že může zastiňovat ostatní rostlinky, proto je dobré občas rostlinku protrhávat. Dorůstá do výšky 20–50 cm a do šířky 2–4 cm a stejně jako bakumě, daří se jí dobře při středním osvětlení při teplotách okolo 22–28°C. Vyhněte se používání tekutého uhlíku, ten této rostlince neprospívá.  

Douška hustolistá (Egeria densa)  

Tato rostlinka dorůstá do výšky 40 – 80 cm a na šířku vyžaduje 2–5 cm. Stejně jako výše zmíněné, i douška roste velmi rychle. Pokud se vám zdá, že stagnuje, může to být tím, že je v akváriu příliš teplá voda.  

Akvarijní rostliny vhodné do středu akvária 

Anubis kávovníkolistý (Anubias barteri Coffeefolia) 

Anubis je nenáročný a odolný, což z něj dělá opravdu skvělou rostlinu pro začínající akvaristy. Dorůstá do výšky 10-20 cm a do šířky 5–20 cm. Na rozdíl od nich ale roste pomalu. Bude se mu dařit v méně nasvětlené střední části akvária, kde ho navažte na kořeny či kameny.  

Bucefalandra Biblis (Bucephalandra sp. Biblis) 

Bucefalandry rostou pomalu, proto mohou být trochu náchylnější na napadení řasou, přesto se jich začátečníci nemusí bát. Nemají rády prudké změny, které u nich mohou způsobit děravění a ztrátu listů. Dorůstají do výšky 8–12 cm a do šířky 3–6 cm. Stejně jako anubisy, i bucefalandry je vhodné navázat na kořeny či kameny v méně nasvětlené části akvária.  

Loděnka Barbierova (Taxiplhyllum barbieri)  

Loděnka neboli jávský mech je rostlina, která časem pevně přiroste ke dřevu kořene či kameni. Roste velmi pomalu, ale může dorůst do výšky 5–25 cm a šířky 1–20 cm. Dávejte si pozor, abyste ho neosadili v akváriu, ve kterém se chystáte používat tekutý uhlík. Je na něj citlivý.  

Kryptokoryna červená (Cryptocoryne affinis)  

Tato rostlina má ráda stabilní prostředí, takže v případě náhlých změn může trpět rozpadem listů. Jinak je ale nenáročná a vyžaduje podobné podmínky, jako výše zmíněné rostliny. Dorůstá do výšky 10–30 cm a šířky 6–20 cm.  

Akvarijní rostliny vhodné do přední části akvária 

Anubis zakrslý Golden (Anubias barteri nana Golden)  

Anubis zakrslý je v požadavcích na péči podobný tomu kávovníkovému. Jen je o něco menší (šířka i výška 3–8 cm) a je náchylnější na napadení řasou.  

Šípatka šídlatá (Saggitaria subulata)  

Velikost šípatky se odvíjí od množství světla a živin, ale obecně lze říct, že jde o rychle rozrůstající se rostlinu, která roste do výšky 7–30 cm a šířky 10 -20 cm.  

Jak správně akvárium osázet 

Rostlinky se v obchodech obvykle prodávají v květináči zasazené v minerální vatě, ze které je budete muset opatrně vyjmout. Dobré je pořídit několik rostlinek od stejného druhu a sázet je do skupinek. Vysoké, dlouholisté rostliny umístěte od zadní části akvária nebo do bočních částí a ty nejmenší do přední části.  

Stonkové rostliny (bakuma, růžkatec, douška) se obvykle sází jako řízky – ze spodní části stonku se odstraňují dvě až čtyři patra listů. Rostlinky se pak sází do písku do hluboké jamky. 

Některé rostliny jako jsou anubisi, bucefalandry či mechy není vhodné sázet do substrátu, a proto je navazujeme silonovým vlascem ke kořenům a kamenům. Za nějaký čas k povrchu pevně přirostou. 

Široký výběr živých akvarijních rostlin naleznete na prodejnách Super zoo. Pokud jste se ale rozhodli dát pro začátek přednost umělým rostlinám, navštivte náš eshop, kde naleznete nejrůznější druhy akvarijních rostlin. 

 

 

 


Komentáře