Nachlazení se bohužel nevyhýbá ani psům. Nejčastěji se, stejně jako u lidí, pes nakazí na jaře nebo na podzim. Mezi nejčastější respirační onemocnění patří psincový kašel neboli infekční laryngotracheitida. Mohli jste o něm slyšet také pod názvem kotcový kašel. Na tento druh výhradně psího nachlazení se zaměříme v našem článku.
Jedná se o virové onemocnění a nákaza může vzniknout v místě vyšší koncentrace psů (např. park, cvičák nebo výstava). Inkubační doba je jeden až tři dny a příznaky se projeví relativně rychle. Patří mezi ně výtok z očí a nosu, kýchání a dráždivý, ostrý kašel nebo dokonce záchvaty kašle, které vypadají, jakoby se pes dávil.
Léčba psincového kašle bývá naštěstí rychlá a jednoduchá. Vždy by vašeho psa však měl vidět veterinář, který stanoví diagnózu a léčbu. Ve většině případů se sází na léčbu jitrocelovým sirupem, ve vážnějších případech je nutná léčba antibiotiky. Dále je třeba psovi poskytnout klidový režim. Pozor! Pokud kašel trvá déle než 10 dní, je třeba opět vyhledat veterináře.
Během léčby doporučujeme podpořit imunitu vitamínovými přípravky, protože je důležité co nejrychleji zmírnit projevy a posílit imunitu. Vhodné je také podávání echinacei pro zklidnění podrážděného hrtanu a spiruliny, která je doslova vitaminovou bombou. Dobrou volbou je i lososový olej, který posílí nejen imunitu, ale hravě si poradí i s matnou srstí, suchou kůží, podpoří kardiovaskulární systém a pohybový aparát.
Ano, proti psincovému kašli existuje vakcína. Nepatří však mezi povinné očkování a často ho vyžadují hotely nebo školky pro psy, právě z důvodu zvýšeného rizika nákazy. Vzhledem k tomu, že onemocnění způsobují různé druhy virů a bakterií, očkování chrání jen proti některým, tudíž nelze říci, že po očkování je pes 100 % chráněn. Vakcinace však může snížit riziko nachlazení a zkrátit pak dobu léčby.