🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód sleva15. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Venkovní výběh pro králíky a morčata

Venkovní výběh pro králíky a morčata

Sdílí s vámi domácnost zakrslí králíci nebo morčata a máte prostor na zahrádce či dvorku? Není nic lepšího, než svým milým svěřencům dopřát bezpečný pohyb na čerstvém vzduchu. Jak? To se dozvíte v našem článku.  

K čemu je výběh dobrý 

V přirozeném prostředí jsou morčata i králíci v neustálém pohybu, jsou k tomu přizpůsobeni.  Když nemohou být dostatečně aktivní, zleniví a začnou přibírat na váze, což se negativně projeví na jejich zdraví. Pobyt na čerstvém vzduchu jim ale jen prospěje. Nedoporučujeme však zvířátko vypustit zcela volně po zahradě, a to z několika důvodů: 

  • Morčata a králíci jsou velmi mrštná zvířata a může být obtížné je opět chytit. 
  • Zvíře se může schovat do nějaké skulinky, zaseknout se a vy ho nemusíte včas najít. 
  • Zvíře vypuštěné na zahradě se může vydat na průzkum za hranice pozemku a už se nevrátit.  
  • Nechráněný králík či morče může být napadeno predátorem (pes, kočka, dravý pták…).  

Jak přichystat bezpečný výběh 

Chráněný výběh můžete pro vašeho mazlíčka vytvořit i doma, ale samozřejmě pobytu venku dá přednost. Máte-li tedy zahradu, určitě ji upřednostněte.  

Venkovní výběh pro morče 

Výběh pro morče můžete koupit již hotový v obchodě, lze ho ale snadno vyrobit i doma. Vzhledem k tomu, že morčata neskáčou a ani nehrabou, není tvorba jejich výběhu náročná. U venkovního výběhu nezapomeňte na střechu – kromě nečekaného deště budete svého mazlíčka chtít ochránit i před sousedovou kočkou či zatoulanou kunou. 

Další důležitou věcí, kterou musíte promyslet, je umístění výběhu. Zvíře by totiž nemělo být vystaveno hluku a přímému slunci (mohlo by dostat úpal), a tak je nejlepší, když je výběh umístěn tam, kde je chráněn křovinami, stromy či zahradní pergolou a není zde slyšet silnice či štěkot psů z okolí.  

Protože se stín během dne stěhuje a také morčata postupně okousají trávu, výběh by měl být přenosný.  Nezapomeňte také zvířatům poskytnout vodu, misku s krmivem a jesličky na seno. Pokud necháte morčata venku celý den, pastva jim rozhodně stačit nebude. Ujistěte se také, že zeleň, kterou výběh bude zahrnovat, není pro morčata jedovatá.  

Venkovní výběh pro králíka 

Výběh pro králíčka musí splňovat podobné podmínky jako pro morče – vhodné umístění v klidném prostředí a ve stínu, vhodná zeleň a vhodná velikost. Ta by měla být určitě větší než u morčete, doporučuje se délka kolem 200 cm.  Čím více ovšem bude mít králík prostoru na protažení tlapek, tím šťastnější a delší život bude mít.  

Důležité je myslet na to, že na rozdíl od morčete, králík je zvíře skákavé a hrabavé, a proto musí jeho výběh být vyšší (minimálně 100 cm), a hlavně zabezpečený proti podhrabávání. Jeho stěny by tedy měly být částečně zapuštěné do země. Vhodným materiálem na stavbu výběhu je dřevo a tzv. králičí pletivo - prkna či plech. Jestliže králíčka budete chtít nechávat venku trvale, dbejte na to, aby byl výběh dobře zateplen.  

Komentáře