Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Jak chovat králíčka a vybavit klec

Zakrslý králík je oblíbené zvířátko, nejen kvůli svému roztomilému vzhledu. Při troše trpělivosti ho lze naučit používat záchůdek a naučit ho přiběhnout na zavolání. Dá se říci, že je to kříženec mezi psem a kočkou – bude Vás mít rád, bude za Vámi hopkat po bytě, ale stále bude mít svou hlavu.

Co je dobré vědět před pořízením

Zakrslík je přátelské a přítulné zvířátko. Pokud se mu budete věnovat od prvního dne, co si ho přinesete domů, mnohonásobně Vám to vrátí. Bude si rád chodit pro pohlazení, pro pomazlení nebo si jen tak u vás lehne a bude se těšit z vaší společnosti. Ten, kdo si ale pořídí králíčka a nechá ho zavřeného v kleci se nemůže však divit, že mu zvíře zdivočí a začne se projevovat agresivně.

Stačí dodržet několik základních pravidel

Králík rád hlodá. Doporučujeme důkladně zabezpečit byt, schovat kabely a cenné věci, které by mohli být pro ušáka moc lákavé. Některé jedince lze vychovat do té míry, že si takových věcí časem ani nevšimnou, ale jistota je jistota.

Rádi vykonávají potřebu do měkkých věcí, proto doporučujeme neučit králíka skákat na sedačku, postel atp. Jak již bylo řečeno, králík je čistotné zvíře, ale občas se prostě může nehoda stát mimo záchůdek, mimo klec.

Králík je zvíře aktivní v podvečer, večer a ráno, což někoho může odrazovat. Na druhou stranu, králík nehlučí jako např. papoušek, morče nebo pes. Je to však společenské zvíře, proto je dobré se mu věnovat a musí trávit mimo klec několik hodin denně. Ideální je mít ušáky dva – ale pozor, pouze odděleně v klecích, společně pouštět ven mimo klec (pokoj, výběh).

králík v klecikrálík v ruce

Čím králíčka krmit?

Králík by měl mít neustále k dispozici seno v jesličkách a vodu v napáječce. Seno je důležité z toho důvodu, neboť králík si neustálým přežvykováním brousí zuby. Jako doplňkové krmivo jsou vhodné různé granule – doporučujeme ty bezobilné. Granule nabídněte alespoň 2x týdně, maximálně obden. Samozřejmostí je také zelenina. Tu podáváme 2x denně, nejlépe ráno a večer, kdy je králík nejaktivnější. Pozor na podávání zeleného krmiva u mladých králíků do 7. týdne života (poté přeléčíme), neboť může dojít k přemnožení kokcidií v trávicím traktu a následky mohou být fatální. Mezi nejvhodnější zeleninu patří mrkev, brokolice, celer a salát (rukola, listový). Ovoce podáváme v menší míře, např. jahody (plody i listy), jablko a opravdu jednou za čas ananas, kiwi, hrušku nebo banán. Přes den, jako pamlsky, můžeme nabídnout králíčkovi na okus větve vhodných stromů, sušené bylinky, sušené kousky zeleniny nebo jednou za čas dropsy či jiné pamlsky.

Bydlení

Jsou dvě možnosti, jak králíka chovat. Buď na volno nebo v kleci. Jak ale zařídit ušákovi klec, aby se v ní cítil co nejlépe? Základem je velikost, alespoň 100x50x50 cm. Pokud máte tu možnost a nemůžete králíčkovi nabídnout denně několik hodin pobyt mimo klec, je dobré zauvažovat nad investicí do dvoupatrové klece.

Nedílnou součástí klece je:

  • Seník
  • Miska na granule, miska na zeleninu/ovoce
  • Napáječka nebo miska na vodu
  • Pelíšek
  • Domeček
  • Záchůdek
  • Hračky pro hlodavce pro zkrácení dlouhé chvíle a zábavu

Záchůdek se nejčastěji umisťuje do rohu klece a do něj patří kvalitní stelivo. Nejvhodnější jsou klasické dřevěné pelety. Na zem v kleci můžete dát koberečky, což se doporučuje zejména v zimních měsících. Stelivo by nemělo být po celé kleci, neboť králík se naučí vykonávat potřebu po celé kleci a ne ve “svém koutku“. Navíc je náročnější udržet klec, ve které je stelivo po celém dně, čistou. Stelivo vybíráme každý den a jednou do týdne provedeme výměnu celého obsahu za čisté stelivo. Mnoho lidí se obává zápachu. Lze však s jistotou říci, že pokud budete klec důsledně čistit, tak si toho, že sdílíte domácnost s králíkem si ani nevšimnete.

Klec by měla být umístěna v prostoru, kde není průvan a kde je teplo. Králík dlouhodobě nižší teploty nesnese a mohl by prochladnout.

Bežná péče o králíčka

Králíci nemají rádi nošení a zvedání ze země. Cítí se ohroženě, a i když jsou tací, kteří si na takovou manipulaci mohou zvyknout, je lepší králíka brát do náručí jen když je to opravdu potřeba a zbytečně ho nestresovat.

Kontrolujte zdravotní stav krállíčka

Doporučujeme alespoň jednou týdně udělat takovou malou zdravotní kontrolu králíka. Vypadá zdravě? Má čistou a zdravou kůži a srst bez roztočů? Nedrbe se? Neteče mu z očí, z nosu? Pokud u svého mazlíčka zjistíte, že něco je jinak než obvykle, je na místě vyhledat pomoc veterináře. Zvíře pozorujte celkově ale neustále. Stavy, kdy odmítá potravu, pití a je malátné, bez zájmu o okolí mohou být známkou vážné nemoci. Pozornost věnujte také drápkům, které dorůstají a je potřeba je zkracovat.

Králíček se rád proběhne

Pokud máte možnost, instalujte za teplých na zahradu králíčkovi výběh, ohrádku. Také rád stráví nějaký čas na čerstvém vzduchu. Pokud zahradu nemáte, můžete ho vzít ven na postroji. Ten však musí dobře padnout, jinak je riziko, že se z něj vyvlékne a uteče, nesmí ho ale zase nikde škrtit.

Králík a další mazlíčci

Králík se může snést s kočkou nebo psem, je však důležité na sebe zvířata zvykat postupně a v klidu. Během tohoto období je nikdy nenechávejte bez dozoru. 


Doporučené produkty

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image