🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód sleva15. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o psech / Články / Jak správně a bezpečně odstranit klíště?

Jak správně a bezpečně odstranit klíště?

Když se po dlouhé a studené zimě venku konečně oteplí, máme radost nejen my, ale také naši mazlíčci, kteří milují toulky přírodou. Jenže v dlouhé trávě a na stromech si na ně brousí kusadla klíšťata. I když se jim dá docela dobře bránit pomocí antiparazitik, může se stát, že se na vašeho mazlíčka nějaké opravdu odolné přeci jen přisaje. Jak ho správně a bezpečně odstranit

Kontrola kožíšku po každé procházce 

I když jste se na procházce zrovna neprolézali houštím, kožíšek vašeho miláčka kontrolujte po každém pobytu venku. Tito parazité totiž mohou na vašeho mazlíčka číhat i u vás na zahradě. Nejčastěji se zakusují v oblasti uší, krku, na nohách nebo na břiše.  

Správné nástroje 

Při odstraňování klíštěte je důležité postupovat opatrně, aby nedošlo k oddělení hlavičky od zbytku těla. Nejlépe vám to půjde pomocí speciální pinzety na klíšťata či háčky. Dávejte pozor, ať klíště při manipulaci příliš nemačkáte, mohlo by vyloučit nasátou krev s nebezpečnými infekcemi do krevního oběhu vašeho mazlíčka.  

Jak na to? 

1. Pinzetou jemně uchopte klíště co nejblíže u kůže vašeho mazlíčka a rovně táhněte. Pokud jste však sáhli po háčku, klíště vytáhněte krouživými pohyby.   

2. Zkontrolujte, zda je klíště celé – prohlédněte hlavu, zda má i kusadla. 

3. Ránu vydezinfikujte a pravidelně kontrolujte. Pokud kůže v okolí v následujících dnech zrudne, klíště bylo pravděpodobně infikované. V případě, že má zvíře horečku nebo je nadměrně unavené, vyhledejte veterináře.  

Možné komplikace 

Když už se klíště na kočku nebo psa přisaje, je třeba ho odstranit co nejdříve. Čím déle je totiž na zvíře napojeno, tím větší riziko infekce hrozí. Klíšťata jsou častými přenašeči lymské boreliózy, encefalitidy, bebeziózy, anaplazmózy, ehrichiózy či hepatozoonózy. Doporučujeme zvážit očkování, které může průběh nemocí zmírnit.  

Prevence 

Než se svým mazlíčkem vyrazíte do přírody, ujistěte se, že jste mu zajistili dostatečnou ochranu dostupnými antiparazitiky. Mezi velmi účinné zbraně proti parazitům (blechám, klíšťatům) jsou antiparazitní obojky, které zvíře chrání až 6 měsíců. Dále můžete vyzkoušet pipety a spot-on, které se umisťují mezi lopatky, spreje či šampon, které svou vůní klíšťata odpudí. 

Jak správně chránit psa před parazity, se dočtete v našem článku

Komentáře