SuperZoo

Jak zvládnout nástrahy, které čekají na mazlíčka o Vánocích

Vánoce jsou pro lidi symbolem klidu a míru, ale pro zvířátka mohou být velmi stresující a nebezpečné. Přiznejme si totiž, že jsou tyto svátky také hektické a leccos se může opomenout. Jaká rizika na vašeho mazlíčka číhají pod stromečkem a jak se jim vyhnout vám poradíme v tomto článku.

Změna známého prostředí  

Vánoční svátky jsou v našich domácnostech asi nejvíce viditelné. Začíná to adventním věncem, květinami, dekoracemi a různými aromatickými svíčkami, pokračuje stromečkem a končí mnoha návštěvami a spoustou hluku. Zvláště kočky jsou na změny v domácnosti citlivé a toto období nesou velmi špatně. Ale ani pejskové zrovna neskáčou radostí. Níže najdete seznam věcí, na které je třeba dávat pozor. 

Adventní věnec a jiné vánoční dekorace 

Adventní věnec rozhodně nezůstane u zvířat bez povšimnutí. Jakmile ho někam položíte, váš mazlíček ho může začít ze zvědavosti očichávat a ochutnávat. Jenže zvláště věnce vyrobené v květinářstvích jsou většinou postříkané chemikáliemi, aby déle vydržely. Zvíře se tedy může snadno přiotrávit. Nebezpečí strhnutí věnce s hořící svíčkou či riziko upálených vousků, špičky ocásku nebo popálených tlapek určitě ani nemusíme zmiňovat. Pořízení pouhého stojánku na svíčky bez jehličí je tedy jen polovičním řešením. Co s tím?  

  • Pokud se nechcete vzdát adventních tradic a toužíte po zapalování svíček, mějte věnec a svícny pod neustálým dozorem. Nikdy se od hořících svíček nevzdalujte a musíte-li odejít do jiné místnosti, raději je hned sfoukněte. 
  •  V ideálním případě mějte vánoční výzdobu a věnec v místnost či na místech, kam nemá váš mazlíček přístup. Dalším řešením mohou být svícny s LED světly, ty vašemu mazlíčkovi neublíží.  

Pokud se stane, že jste mazlíčka neuhlídali a dojde k popálení, postižené místo chlaďte vlažnou vodou. Mazlíčka co nejdříve odvezte k veterináři, který zjistí, jaký je rozsah zranění a doporučí další postup.  

Vánoční strom  

Vánoční strom patří k tradicím, které si jen málokdo odpustí. Je třeba ale myslet na to, že strom, který si domů přinesete, je pořád strom plný vůní lesa a jeho tajemství. Nemůžete se tedy divit, že váš mazlíček bude z nového objektu celý paf a ihned se ho rozhodne prozkoumat.  

Kočky ovšem často nekončí u pouhého očuchávání a na strom se pokouší šplhat či jej promění ve své nové škrabadlo. Navíc, hned jak stromeček ozdobíte světýlky, blyštivými řetězy a ozdobičkami, stane se z něj pro vašeho mazlíčka doslova zábavní park. Jenže strom mohou zvířata snadno strhnout, zamotat se do světýlek a řetězů, rozbít skleněné ozdoby a pořezat se. Řetěz s elektrickými světýlky může navíc lákat k okusování, což může skončit až smrtí vašeho mazlíčka. Jak tomu zabránit? 

  • Stromeček umístěte na bezpečné místo – buď do místnosti, do které nemá váš mazlíček přístup, nebo do obývacího pokoje, kde bude pod dohledem a nebude překážet na cestě k misce. Sprintující hladový mazlíček by totiž mohl do stromu narazit a shodit jej.  
  • Zajistěte, aby byl stromeček co nejvíce stabilní. Na stojánku tedy nešetřete. Měl by být vyroben z kvalitní oceli a být opatřený dětskou pojistkou. Pomůže také, když stromek připevníte provázkem ke zdi, aby se nemohl převrhnout. Jestliže stojan obsahuje vodu, zajistěte, aby ji váš mazlíček nemohl pít.  
  • Skleněné ozdoby vyměňte za plastové, které nelze tak snadno rozbít a netvoří ostré střepy. Ozdoby a řetězy věšte pouze do horní poloviny stromu, aby zvíře příliš nelákaly.  
  • Spadané jehličí ze stromu pokud možno odklízejte hned. Je totiž pro mazlíčky nestravitelné a jeho požití by mohlo způsobit zdravotní problémy.  
  • Dárky pod stromkem také nenechávejte bez dozoru a po jejich rozbalení ihned ukliďte veškeré stužky a obaly. Váš mazlíček by si s nimi mohl chtít hrát a nedopatřením je pozřít.  

Pokud dojde k převrhnutí stromku a rozbití ozdobiček, zvíře ihned odveďte do bezpečí a zkontrolujte, zda není zraněné. Zvíře uklidněte a případnou ránu očistěte vodou a zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud v ráně zůstal střep, opatrně ho odstraňte pinzetou. Zvíře vezměte co nejdříve k veterináři, který se o ránu postará a zabrání jejímu zanícení. K veterináři vyrazte i v případě úrazu elektrickým proudem či požití vody od stromečku. Mějte ale na paměti, že většina veterinářů má o svátcích zavřeno, zavítat tedy budete muset na pohotovost. Raději si před Vánoci najděte a uložte telefonní číslo na tu nejbližší.  

Věci, které do tlamičky nepatří  

Mezi oblíbené dekorace v českých domácnostech patří rostlina zvaná vánoční hvězda, jmelí či věnce z čemeřice. Co mají tyto rostliny ještě společného? Jsou pro mazlíčky jedovaté! Stejně tak nejrůznější vonné oleje, které lidé rádi rozmisťují po bytě v malých miskách. Pokud se těchto dekorací nechcete vzdát, ujistěte se, že jsou umístěné tam, kde na ně váš mazlíček nedosáhne.  

Dalším velkým nebezpečím je vánoční cukroví, které tak rádi necháváme na stole pro hosty a mlsné členy domácnosti. Jenže cukr, a hlavně čokoláda mohou vašemu mazlíčkovi pěkně zavařit, v horším případě ho i zabít. Cukroví a jiné lidské jídlo tedy nikdy nenechávejte bez dozoru a v žádném případě ho mazlíčkovi nenabízejte, i když na vás bude smutně koukat! Raději mu nabídněte nějaký dobrý pamlsek určený pro pejsky (či kočičky). Pokud se chcete o nebezpečných potravinách dozvědět více, přečtěte si tento článek ze Školy Super zoo.  

Jestliže váš mazlíček pozřel jedovatou rostlinu, jako první pomoc mu podejte tablety s aktivním uhlím. Návštěvě veterináře se nevyhnete, pokud bude mít zvíře i nadále příznaky intoxikace jako jsou křeče, dechová nedostatečnost či dýchavičnost.  

Pozor na petardy a ohňostroje 

K adventu a oslavám Vánoc, a hlavně Nového roku bohužel pro mazlíčky patří i petardy a ohňostroje. Mazlíčkům pobývajícím pouze doma sice nemohou fyzicky nijak ublížit, přesto je ale mohou velmi stresovat a děsit.  Pokud můžete, nenechávejte mazlíčky v období ohňostrojů samotné a dodejte jim pocit bezpečí vaší společností, objetím či pohlazením. Doporučujeme také vyzkoušet antistresové pamlsky či prostředky jako jsou uklidňující sprejedifuzérytabletyobojky či spot on, které mají pozitivní dopad na pohodu vašeho mazlíčka. 

Než se vydáte se psem na procházku, vybavte ho LED obojkem či jinými reflexními prvky, aby byl dobře vidět. Snížíte tak riziko, že na něj někdo omylem hodí petardu.  V této době vám doporučujeme mít pejska neustále na vodítku a nevydávat se příliš daleko od domova. Hluk z petard a rachejtlí může vašeho mazlíčka pořádně vyděsit a mohl by zpanikařit a utéct. 

Jak svátky mazlíčkům zpříjemnit 

Aby Vánoce a konec roku nebyly pro vaše mazlíčky tolik náročné, můžete jim pomoci vyrovnat se se změnami a hlukem přípravky proti stresu, které mají pro kočky pejsky podobu nejrůznějších pamlsků, sprejů, difuzérů a spot-on. Můžete jim také období adventu zpříjemnit adventním kalendářem či novou vánoční příchutí krmiva.  

I když je shánění vánočních dárků a scházení se s přáteli časově náročné, nezapomínejte na svého mazlíčka a věnujte mu co nejvíce společného času. Pořídit můžete i novou hračku či kočce škrabadlo a uvidíte, že si vánočního stromečku ani nevšimne!  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa