Pořízení psího kamaráda přináší nejen plno radosti, ale také starosti o jeho zdraví. Naštěstí se díky správné prevenci v podobě očkování a odčervení můžete vyhnout spoustě nepříjemnostem. Kdy a jak často byste měli s vaším mazlíčkem tyto procedury podstoupit vám poradíme v tomto článku.
Psi jsou náchylní na různé nemoci, které jsou těžko léčitelné nebo vůbec, a proto je očkování proti nim pro jejich zdraví opravdu důležité. Ze zákona je povinné psa očkovat pouze proti vzteklině. Existuje však celá řada jiných vakcín, které je dobré zvážit. Jejich cena je totiž mnohem nižší než případné náklady na léčbu. Nejčastěji se psi očkují proti onemocněním:
S očkováním se u štěňat začíná již v 6. týdnu věku. Veterinář se následně řídí očkovacím plánem, na kterém se společně dohodnete podle toho, na které nemoci chcete svého mazlíčka očkovat. Existuje několik schémat základního očkování, které se v zásadě příliš neliší.
Zde například:
1. dávka proti psince a parvoviróze
2. dávka proti psince a parvoviróze, 1. dávka proti hepatitidě, laryngotracheitidě, parainfluenze a leptospiróze
3. dávka proti psince a parvoviróze, 2. dávka proti hepatitidě, laryngotracheitidě, parainfluenze a leptospiróze, očkování proti vzteklině
Proti čemu lze ještě očkovat? Mezi tzv. nadstandartní vakcinace patří psincový kašel, lymeská borlióza, tetanus, koronavirové infekce a dermafytóza.
K následnému přeočkování by u všech vakcín mělo docházet každý rok. U vztekliny může být interval 1 až 3 roky v závislosti na typu vakcíny. Očkování by mělo vždy proběhnout nejméně 14 dní po odčervení.
Pes by měl být před očkováním v dobré zdravotní kondici a po očkování byste ho měli nechat v klidu a příliš ho fyzicky nezatěžovat alespoň po dobu jednoho týdne.
Abyste měli o očkování přehled, dostanete při první návštěvě u veterináře očkovací průkaz (majitelé štěňat z chovatelských stanic jej dostávají při odběru štěněte). Očkovací průkaz vám připomene nejen kdy je třeba zajít na přeočkování, ale také je potřeba při cestování se psem do zahraničí nebo při účasti na výstavách a soutěžích. Očkovací průkaz musí být řádně vyplněný.
Informace o majiteli a zvířeti – dbejte na to, abyste měli v průkazu vždy uvedený aktuální kontakt. Jestliže jste změnili bydliště či telefonní číslo, je třeba údaje v průkaze přepsat.
Informace o označení zvířete – od 1.1. 2020 mají majitelé povinnost psa označit mikročipem nebo tetováním (pokud
bylo provedeno před 3.7. 2011). do průkazu uveďte datum, umístění a identifikační kód čipu či tetování.
Informace o očkování – na první stránce očkování se uvádí vzteklina. Na dalších stránkách poté najdete jiné vakcíny. Veterinář obvykle nalepuje nálepku z použité vakcíny, kde je uvedený název vakcíny, číslo šarže a datum expirace.
Naše čtyřnohé kamarády je potřeba pravidelně odčervovat, abychom je ochránili před napadením vnitřními parazity jako jsou tasemnice, škrkavky apod. Tím, že zabráníte nákaze u vašeho psa, ochráníte i sebe. Tito parazité totiž napadají i člověka.
Pravidelné odčervení je sice účinnou prevencí, přesto doporučujeme často čistit psův pelíšek a prostředí, kde často pobývá. Hlídejte ho také, aby ze zvědavosti nepožíral cizí exkrementy a různé „pochutiny“, které najde na zemi.
Prostředky k odčervení můžete zakoupit pouze u veterináře či v lékárnách. Prodávají se ve formě tablet či odčervovací pasty, která se aplikuje přímo do tlamy na kořen jazyka. U dávkování hraje roli hmotnost zvířete, viz příbalový leták.
K organizmu šetrnější a čím dál tím oblíbenější alternativou chemického odčervení je koprologické vyšetření trusu, které slouží k určení přítomnosti vnitřních parazitů. Toto vyšetření je prováděno laboratorně a je finančně i časově nenáročné. Majitel psa sbírá po dobu 2-3 dnů trus (je třeba ho pak uchovávat v chladu) a ten pak odnese na veterinární pracoviště. Koprologii je také vhodné provádět preventivně, a to v momentě, kdy je podezření na výskyt vnitřních parazitů.
Štěňata mohou být infikována škrkavkami hned od porodu, proto je dobré s odčervováním začít již v prvních dvou týdnech stáří, a poté až do 3 měsíců pravidelně odčervovat každé 2 týdny. Do jednoho roku pak stačí psa odčervit jednou za 3 měsíce.
Jelikož se pejsci často pohybují venku a mohou se tak snadno parazity nakazit, měli byste vašeho mazlíčka preventivně odčervit každé 3-4 měsíce. Výjimkou jsou pouze gravidní feny, kterým by se odčervovací přípravek podávat neměl z důvodu možného negativního vlivu na vývoj plodů. V ideálním případě tedy fenku odčervěte ještě před připuštěním a následně společně se štěňaty 2 týdny po porodu.
Jestliže byl pes napaden parazity, poznáte to především podle zarudnutí řitního otvoru a evidentnímu svědění v této oblasti, které nutí psa k tzv. sáňkování (tření oblastí análního otvoru o zem). Dále postižený pes mívá průjem, má zvětšené, nafouklé břicho, trpí plynatostí a hubne. Jestliže je začervení již v pokročilejším stádiu, můžete si všimnout parazitů či jejich článků v trusu vašeho mazlíčka.