SuperZoo

Nástrahy léta: Jak ho s pejskem prožít v klidu

Léto je ideálním obdobím pro společné zážitky se psem, ale přináší i různá rizika. V článku vám poradíme, jak zajistit správný pitný režim, ochranu před horkem a parazity, bezpečné koupání, správnou péči o tlapky a srst a také co by nemělo chybět ve vaší psí lékárničce. Díky našim tipům si užijete s vaším chlupáčem pohodové a bezpečné léto plné radosti.

Slunko svítí, voda láká. Ano, je tu léto! A s ním i dlouhé dny, které můžeme využít na zábavu a výlety s našimi čtyřnohými parťáky. Je však nutné dávat pozor na nástrahy, které toto období přináší. Horká zem, teplý vzduch a paraziti, kteří mohou způsobit těžkosti. Pojďme se společně podívat na pár tipů na pohodové léto s chlupáčem bez komplikací.

  1. Pitný režim

Nezapomeňte na neustálý přístup k čerstvé vodě. Jako u všeho je i u pitného režimu důležité řídit se heslem „všeho s mírou“. Málo vody může zapříčinit dehydrataci, která může nastat už během dvou hodin v letních měsících. U psa se tento stav projevuje například apatií, neochotou k aktivitám či únavou. Můžete vyzkoušet také test elasticity kůže. Uchopte kůži psa za krkem nad kohoutkem a opatrně ji táhněte směrem nahoru 3–5 cm, podle velikosti psa. Kůži pusťte a sledujte, jak dlouho trvá, než se vrátí do své původní polohy. U dobře hydratovaného psa je kůže pružná a vrátí se téměř okamžitě, obvykle do 2 sekund. Pokud je pes dehydratovaný, kůže se vrací na své místo pomalu nebo vůbec.

Na druhou stranu, příliš mnoho vody – hyperhydratace, může být také škodlivá. K té dochází, když pes spolkne velké množství vody například při hraní ve vodě (aportování hraček, skákání do vody) nebo při chytání tekoucí vody z hadice. Příznaky hyperhydratace zahrnují nadměrné slinění, zvracení, nadýmání, bledé sliznice a v pokročilém stádiu může nastat i bezvědomí. V těchto případech je nezbytné okamžitě vyhledat pomoc veterináře.

2. Úkryt

Každý pejsek by měl mít možnost se schovat během horkých letních dní na chladnějším místě. Nejlepší je, když mu umožníte vstup do sklepa či garáže. Pokud tuto možnost nemáte, ale vlastníte zahradu, kde je stín, využijte novodobé vychytávky – chladicí podložky. Nemusíte je dávat do ledničky či mrazáku, protože fungují na principu netoxického chladicího gelu. Stačí, když si na podložku mazlíček jednoduše lehne.

3. Procházky

Procházky miluje každý pes, a přes léto tomu není jinak. Avšak správné načasování procházky je v tomto období opravdu důležité. Na procházky bychom měli chodit buď brzy ráno, nebo naopak k večeru. Beton na cestách a chodnících je totiž přes den skutečně rozpálený. Pokud ale venčení musíte absolvovat přes den a máte tu možnost, zvolte místa s dostatkem stínu, například les nebo park. Při náznacích únavy nebo zrychleného dechu vašeho pejska procházku přerušte.

4. Antiparazitika

Po zimním spánku se k životu probouzí hmyz i parazité. Znepříjemňují život nejen nám lidem, ale i zvířátkům. Nejlepší prevencí je použití antiparazitik. Existují v různých formách – pipety, spreje, šampony, obojky, či tabletky. Jakou formu zvolit a v jakém množství antiparazitika dávkovat, vám poradí veterinář.

5. Koupání

Nemáte ve vašem okolí žádnou vodní plochu, nebo si nejste jisti, že do ní chcete svého miláčka pustit? I tak ho můžete ochladit ve vodě – v bazénku pro psy. Bazény jsou vyrobeny z odolného materiálu a některé dokonce mají funkci splash (stříkající otvory na krajích). Nezapomeňte však, že ochlazování musí být postupné. Náhlé ochlazení by totiž zvířeti mohlo způsobit teplotní šok. Po plavání také nepodceňte důkladné vysušení srsti. Snadno a rychle pejska osušíte například extrémně absorpčním ručníkem z mikrovlákna. Sušení je důležité, protože tím snížíte šanci na tvorbu hot spotů a kvasinek. Hot spoty často trápí dlouhosrstá plemena. Jedná se o kožní léze, které jsou způsobeny bakteriemi. Jejich výskyt je typický pro teplé a vlhké počasí. Projevují se načervenalými mokvavými útvary na kůži, které jsou velmi nepříjemné a mohou psa svědit, znervózňovat a bolet.

6. Snížení aktivity

Během letního horkého počasí není třeba psa přetěžovat sportovními výkony – při svalové aktivitě se většina energie přemění na teplo a rychle narůstá riziko přehřátí.

7. Srst a tlapky

Psy s podsadou nikdy nestříhejte. Když vidíte huňatého pejska uprostřed letního dne, možná si s lítostí řeknete, že mu musí být nesnesitelné vedro. Pravdou ale je, že jeho podsada a hustá srst mají termoregulační funkci. Pokud byste mu podsadu ostříhali, narušili byste ji a pes by tím pádem byl náchylnější k přehřátí. Naopak bezsrstá plemena, tzv. náhače, nezapomeňte několikrát denně natírat opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, jelikož jim, stejně jako lidem, hrozí spálení kůže.

V zimě je potřeba chránit tlapky před posypovou solí a zledovatělým sněhem. V létě si musíme zase dávat pozor především na rozpálené povrchy. Na první pohled se může zdát, že jsou polštářky na tlapkách odolné, ale je to právě naopak. Pokud je to možné, na procházku volte travnatý povrch. Na ochranu psích tlapek můžeme použít krém na tlapky, který je hydratuje a vytvoří na nich ochranný film, jenž zamezí poranění.

8. Lékárnička

Každý správný psí rodič by měl mít u sebe kvalitně vybavenou lékárničku. Jelikož se při koupání občas stane, že se psovi dostane voda do ucha, je důležité nezapomínat na ušní kapky. Jsou vhodné na preventivní čištění, a navíc mají i antibakteriální účinky. Oči psa může podráždit nejen chlór, když pes skočí do bazénu, ale také drobné částice, pyl nebo kousky trávy. Podrážděné oči nadměrně slzí, jsou začervenalé a je to stejně nepříjemné, jako jakékoli jiné zdravotní potíže. Aplikace očních kapek, které odstraňují nečistoty přímo do oka, pomáhá předcházet zdravotním problémům.

Občas se stane i menší nehoda – stejně jako se můžeme snadno poranit my, mohou se takto poranit i psi. Ve vaší psí lékárničce by tedy neměl chybět přípravek na drobné povrchové rány, které můžete ošetřit i sami. Při vážnějších úrazech určitě vyhledejte veterináře.

Pamatujte, že vždy je lepší problémům předcházet, než je řešit. I když jako správný chovatel dodržujete všechny zásady péče o vašeho mazlíčka, pravidelná kontrola jeho stavu je velmi důležitá.

Užijte si spokojené a slunečné léto bez nehod se svým mazlíčkem.

Bc. Andrea Ďanovská, ambasádor Super zoo


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Poradna