🍁 Podzimní SUPER WEEK je tady! 🎁 Sleva 15 % při nákupu nad 799 Kč s kódem PODZIM15. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
🍁 Podzimní SUPER WEEK! 🎁 -15 % při nákupu nad 799 Kč s kódem PODZIM15.
Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o psech / Články / Začněte s barfováním: Krok po kroku

Začněte s barfováním: Krok po kroku

Každý páníček se snaží svému mazlíčkovi dopřát tu nejlepší péči – a ta začíná už kvalitním krmením. Způsobů, jak pejska krmit tak, aby byl zdravý a energický, je ale více a nelze říct, který je nejlepší. To záleží na každém z nás, a především na našich mazlíčcích, co jim vyhovuje nejlépe. Jste-li zastánci přirozeného krmení a rádi byste začali s metodou BARF, přečtěte si tento článek, ať víte, jak na to. 

Změna jídelníčku je vždycky šok  

Než se pustíme do barfování, je třeba si uvědomit, že zažívání psů je velmi citlivé a náhlá změna stravování pro ně může být šok. Jestliže byl váš pejsek doteď krmen granulemi či masovými konzervami, nemusí mít ze syrového masa a kostí zpočátku velkou radost. Buďte tedy trpěliví. Obecně se na syrovou stravu lépe zvykají štěňata, jejichž zažívací systém si ještě nezvykl na granulovou stravu.  

Hlavně na psa nespěchat  

S barfováním se dá začít několika způsoby a je jen na vás, který si zvolíte. Můžete k přechodu na přirozenou stravu přistoupit podobně jako při změně značky krmiva – tedy postupně maso přidávat ke granulím. Nicméně tento způsob není pro psí zažívání úplně vhodný, jelikož ho velmi zatěžuje. Stejně tak nedoporučujeme praktikovat metodu „hladovky“, kdy psovi jeden celý den nedopřejete žádné krmivo, a pak rovnou začnete s masem.  

Někteří chovatelé doporučují při přechodu na přirozenou stravu jeden den psům podávat pouze mléčné výrobky. Tahle metoda je ale vhodná jen pro ty, kteří jsou už na mléčné výrobky zvyklí. Jestliže jste svému pejskovi nikdy mléčné výrobky nepodávali, tento způsob nezkoušejte. Jak to tedy udělat co nejlépe? Prostě pejskovi stravu změníte ze dne na den. Bude to pro něj šok, jak už jsme řekli, ale nebojte, pokud dodržíte základní pravidla, váš pes se se změnou vypořádá rychle a bez problémů. Obvykle zvykání na BARF stravu trvá 4 týdny.  

Pravidla pro začátek s barfováním 

Výše jsme zmínili, že nejlépe uděláte, když s barfováním začnete ze dne na den. Neberte to ale doslovně. Během prvních 4 týdnů je totiž třeba psa na nové krmení zvykat a sledovat jeho reakce. Postupujte tedy krok za krokem podle následujícího návodu: 

První týden 

První dny pejskovi podávejte libové maso, nejlépe drůbeží či rybu. Můžete ho zkusit naservírovat syrové, nebo ho krátce povařit. Uvařené maso bude pro vašeho pejska, který doteď jedl konzervy, mnohem lákavější.  

K masu přidejte vhodnou jednoduchou přílohu, například spařenou nastrouhanou mrkev nebo vařenou rýži. 

Psa krmte vždy 2-3 dny stejným masem a stejnou přílohou, potom můžete vyzkoušet jiný druh. Sledujte, jak na maso pes reaguje a zda mu některé jídlo nepůsobí problémy.  

Pokud psovi chcete dávat mléčné výrobky, zvolte ty, které jsou méně tučné, nikoliv však odtučněné.  

Nepodávejte kosti! 

Druhý týden 

Stále podávejte jen libové maso, můžete ale zkusit i jiné druhy – králíka, telecí, jehněčí… 

Vyzkoušejte další druhy zeleniny jako přílohu. Vhodná je například červená řepa, salátová okurka, listová zelenina či petržel. Zeleninu můžete jak spařit, tak ji podávat syrovou.  

Vyzkoušet jako přílohu můžete i ovoce, například banán nebo jablko.  

Z obilných příloh můžete zkusit ovesné vločky (syrové, spařené i vařené), kroupy nebo pohanku.  

Mléčné výrobky lze podávat bez omezení.  

Dospělému psovi ještě nepodávejte kosti! Výjimkou jsou štěňata do 6 měsíců, kterým můžete nabídnout měkké kuřecí kosti (vcelku, nasekané nebo pomleté).  

Třetí týden 

Pokud jde vše podle plánu, můžete pejskovi začít podávat vnitřnosti a tučnější maso – drůbeží či vepřové žaludky, neprané hovězí dršťky, tučné ryby, hovězí maso, koňské maso, vepřové maso či zvěřinu.  

Zeleninové a ovocné přílohy již můžete podávat bez omezení. 

Zařadit do jídelníčku můžete i těstoviny

Psovi již můžete začít podávat měkké kosti (obalené masem!) – ideálně kuřecí skelet, křídla nebo krky. Kosti můžete podávat vcelku, nebo je nasekat či namlít. Záleží na velikosti plemene. Je-li váš pes ale nemocný nebo senior, kosti zatím nepodávejte. 

Čtvrtý týden 

V tuto chvíli by už váš pejsek měl být připravený jíst všechny druhy masa, vnitřností a příloh. Do jídelníčku tedy můžete zařadit i hovězí, drůbeží a vepřová játra, hovězí a vepřové ledvinky, slezinu, plíce, srdce, býčí žlázy apod.  

Zařadit můžete i tvrdší kosti (obalené masem!)  – krůtí, slepičí, vepřové či jehněčí. Záleží na velikosti plemene.  

Podávat můžete i větší kosti na okus – velké hovězí, vepřové či ze zvěřiny.  

Možné komplikace při přechodu na BARF 

V ideálním případě první čtyři týdny přechodu na přirozenou stravu probíhají bez komplikací a pejsek si na syrovém masíčku pochutnává bez problému a s gustem. Může se ale stát, že se během tohoto období vyskytnou nějaké potíže. Buďte trpěliví a snažte se pejskovi přechod na novou stranu co nejvíce usnadnit.  

  • Průjem – Výskyt průjmu, zvláště během prvních dní, není nic neobvyklého. Stejně tak při přechodu na tučnější stravu. Dojde-li k tomuto problému, nasaďte půl denní či denní hladovku, a pak 1–2 dny pejskovi podávejte libové drůbeží maso (syrové nebo vařené) s rozvařenou rýží a syrovou najemno nastrouhanou mrkví nebo červenou řepou.  
  • Zvracení – Může se stát, že bude mít pejsek problém strávit větší kousky masa či kostí, a tak je vyzvrací. Maso tedy příště podávejte v menších kouscích a kosti nasekejte či namelte. Časem si pejsek zvykne a zvracet již nebude. Jestliže pes zvrací krátce po jídle a chce své zvratky sníst, nebraňte mu. Pro psy je toto chování přirozené.  
  • Pes odmítá syrové maso – Pokud váš pejsek nechce jíst syrové maso, zpočátku mu ho podávejte vařené a postupně ho vařte méně a méně. Během 2 týdnů už by si měl zvyknout a přijímat syrové maso bez potíží.  
  • Pes nedokáže sníst velký kus masa nebo kosti – Jestliže má váš pejsek problém požít velký kus masa či kosti, nakrájejte mu ho na menší kousky. Postupně je pak zvětšujte.  
  • Pes odmítá některé druhy masa – Pokud pes některé maso jí, a jiné ne, můžete mu odmítané maso postupně přidávat k tomu, které mu chutná. Maso také můžete zkusit povařit nebo krátce osmahnout na pánvičce.  Dále lze maso pro psa zatraktivnit pangaminem či lososovým olejem.  

Vhodné doplňky k BARFu 

Zdravým dospělým psům při barfování není potřeba podávat žádné doplňky, pokud při sestavování jídelníčku dodržujete jeho pestrost. Někteří psi ale mají z nějakého důvodu zvýšené nároky na živiny – štěňata velkých plemen, březí a kojící feny, psi s vyšší zátěží nebo nemocní a slabí jedinci. Právě těm je vhodné ke krmivu dodávat doplňky stravy. Mezi nejčastější a nejoblíbenější patři již výše zmíněný pangamin a lososový olej.  

Pangamin (pivovarské kvasnice) – Obsahuje esenciální aminokyseliny, vitaminy (především skupiny B), minerálky (hořčík, vápník, draslík, železo, jod, zinek, měď, mangan). Podávání je vhodné především u psů s onemocněním kůže či poruchami trávení. Skvěle podpoří ale i imunitní systém.  

Lososový olej – Obsahuje omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny. Tyto látky si psi sami neumí vytvářet a musí je tedy přijímat v krmivu. Nedostává-li tedy váš pes alespoň 1x týdně lososa, je vhodné mu tento olej podávat. Má-li alergii na lososa, nahradit ho můžete lněným olejem. 

Komentáře